پرتال مشاوره و آموزشي صنعت ساختمان:

  تبلیغات
مسابقه طراحی مبلمان و دکوراسیون ایرانی
طراحی برای همه
  شیوه های نور پردازی
»دکوراسیون   »منزل   »ایده های خانگی   »شیوه های نور پردازی   
شیوه های نور پردازی

روش نورپردازی خانه سبب می‌شود دکوراسیون آن خانه بُعد،بافت و جذابیت دوچندان بیابد.نورپردازی می‌تواند کاری کند تا یک اتاق کوچک، بزرگ‌تر به نظر آید و یک اتاق بزرگ دنج و صمیمی جلوه کند. دانستن مجموعه‌ای از اطلاعات و مهارت‌های اساسی در انواع روش‌های نورپردازی می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید چگونه با کمک نورپردازی حالت‌های مختلف و تغییرات چشمگیری را در فضا ایجاد کنید:

با استفاده از لوس‌تر برای نورپردازی فضاهایی مانند اتاق غذاخوری، نه تنها می‌توانید یک نورپردازی عمومی و کلی را برای آن فضا به وجود آورید بلکه می‌توانید سبک دکوراسیون آن فضا را بهتر کنید. از لوس‌تر در دکوراسیون فضاهایی مانند اتاق‌خواب، ورودی و اتاق نشیمن نیز استفاده می‌شود. لوس‌ترها اغلب نور رو به پایین دارند. در اتاق‌ها و فضاهای بزرگ برای نور کمکی از نورهای دیوار نیز در کنار لوس‌تر استفاده می‌کنند تا نور کافی برای فضا تأمین شود.


نورپردازی رو به پایین

 
به وسیله این نوع نورپردازی، نور از بالا به پایین روی اشیاء و وسایل موجود در دکوراسیون می‌تابد و در حقیقت شبیه‌سازی شده نور طبیعی خورشید است. نورپردازی رو به بالا

 این روش تکنیکی است برای دادن سایه روشن به قسمت‌های مختلف دکوراسیون داخل و خارج خانه که می‌توان به کمک آن حضور برخی عناصر مانند گیاه یا مجسمه‌ای که مورد علاقه شماست را در دکوراسیون برجسته کرد.

 

نورپردازی والانی

 این نورپردازی در حقیقت ترکیبی از نورپردازی رو به پایین و رو به بالاست.


 

دیوارشویی

 این نوع نورپردازی ایده بسیار مناسبی است؛ هنگامی که یک دیوار یا اشیاء متعدد روی دیوار در جایگاه نقطه کانونی در دکوراسیون هستند . در این روش به منظور کاهش شدت نور و ایجاد محیطی ملایم ، نور روی تمامی سطوح موجود در اتاق اعم از سقف ، کف و دیوار منعکس می‌شود. 
نورپردازی کارشده در سقف

 که به طور کلی در سطح سقف نصب می‌شود و لامپ‌های هالوژن بهترین گزینه برای این نوع نورپردازی است.

 


نورپردازی نقطه‌ای

 این نوع نورپردازی اغلب برای برجسته کردن اشیاء یا منطقه ای در دکوراسیون خانه استفاده می‌شود.

 

فیکسچرها یا پایه‌های نورپردازی
 در هال و سالن انتظار ( ورودی) ارائه روشنایی عمومی و ایجاد اطمینان برای رفت‌وآمدی امن از منطقه‌ای به منطقه دیگر در خانه لازم است. شما می‌توانید از لوس‌ترهایی که زنجیرهای بلند دارند ی ا از دیگر انواع وسایل نورپردازی استفاده کنید. فراموش نکنید که باید به اندازه چراغ توجه کنید تا متناسب با اندازه و مقیاس فضا باشد. برای نمونه برای کی ورودی بزرگ، لوس تری بزرگ نیاز است. برای ورودی‌های ساده و کوچک از لوس‌ترهای نزد کی به سقف و برای راه‌پله‌ها از لوس‌ترهای زنجیردار و بلند استفاده کنید.آویزها هم نور کاربردی ( منطق‌های) و هم نور کلی را برای فضا فراهم می‌کنند و برای جلوگیری از تابش خیره‌کننده آن‌ها، اغلب دارای حباب یا انواع شیدها هستند. آن‌ها بیشتر از سقف مناطقی مانند میز صبحانه، میزهای آشپزخانه، میز غذاخوری و میز بازی آویخته می‌شوند. آویزها باید در بالای میز بافاصله حدود 75 سانتیمتری نصب شوند. از پایه چراغ‌های سقفی معمولاً برای تأمین نور عمومی فضا در مناطق شلوغ و پرکاربرد مانند راهروها، ورودی، اتاق‌خواب،آشپزخانه‌ها، سرویس بهداشتی و اتاق بازی استفاده می‌شود.چراغ‌های فلورسنت معمولاً برای نصب در مرکز فضاهای کار مانند آشپزخانه مناسب هستند. آشپزخانه‌های با مقیاس زیر 3 مترمربع تنها به دو لامپ فلورسنت برای روشنایی نیاز دارند اما آشپزخانه‌هایی با متراژ 7 تا 8 مترمربع به لامپ‌ها و نورپردازی کمکی نیازمندند. استفاده از لامپ‌های بافاصله 45 سانتیمتراز یکدیگر ر روی لبه بالای کابینت‌ها نیز می‌تواند نورپردازی کمکی ایده آلی برای آشپزخانه باشد.

 

 

  بنر ها
رایا وب
پرتال مشاوره آرک نیوز
  ورود
  همکاران
خانه طراحی کارستان
 خانه طراحی کارستان
- - - - - - - - - - - - - -
ماهنامه تهویه و تاسیسات
 ماهنامه تهویه و تاسیسات
  ثبت نام خبرنامه مسابقات
عضویت در خبرنامه مسابقات
  حامیان مسابقات آرک نیوز
خانه طراحی کارستان
آکادمی تخصصی معماری
مرکز معماری ایرن